2021.03.19
Kovo 19-oji - Pempės diena






Nuo seno lietuviai turėjo gilias tradicijas ir  švęsdavo Pempės dieną ankstyvą pavasarį - Kovo 19 d. Šis paukštis – atbundančios gamtos, atšilimo pranašas. Pempės parskrenda vienos iš pirmųjų: vasarį–kovą, o išskrenda birželį–rugpjūtį. Šio paukščio pasirodymas apipintas legendomis ir tikėjimais. Visa mūsų tautosaka pilna dainų, pasakojimų, patarlių bei prietarų susijusių su Pempe. Dar iš vaikystės mes prisimename, kaip senoliai sakydavo, kaip parlėkusi Pempė visus sveikina: ,,Gyvi! Gyvi!"arba smagią lietuvių liaudies dainą:
,,Pempel pempel kuo dotoji,
  kame tavo kamarėlė languotoji?
  Pievelėj, kemselėj, tenai mano kamarėlė languotoji." - taip ir norisi kartu užtraukti šį posmelį.

O kiek dar posakių gražių mes turime: ,,Gena, kaip pempė,  nuo savo lizdo", ,,Klykia, kaip pempė ant dirvono" ir daugelį kt.
Žmonės senovėje tikėdavo, jeigu pempės žemai skraido, bus lietaus. Jei pempė laksto klykdama apie namus, tie namai sudegs arba juose kas nors mirs. Jei pempės kiaušinį atneša į namus, tie namai sudegs.
Nuo senovės Lietuvių kultūroje Pempės diena sutampa su krikščioniška švente  - Juozapinėmis. Senoliai tikėdavo, kad, pempėms parskridus per Juozapines, jei šią dieną giedra, bus pieningi metai. Šią dieną merginos šluodavo kiemus, pradėdavo tvarkyti tradicinius savo gėlių darželius, išgrėbstydavo pernykščius stagarus, supurendavo žemę. Pempinės – kitados gražiai švęstos merginų dienos aidai, sakydavo, kad iki Pempinių reikia prisiverpti, prisiausti – viskas guls į kraičio skrynias. Šiaurės Lietuvoje moterys pradėdavo sėti darželiuose gėles, daržoves daigams. Nuo Pempės dienos  buvo sakoma: lydeka nerštan, o gervė – raistan. Sniegas jau būna paprastai taip pratirpęs, kad iš įmintos pėdos gali ir jautis atsigerti. Tą dieną moterys neverpdavo, kad baroniukams galvos nekvaistų. Nors Gavėnia - dar rimties metas iki Velykų, bet Pempės dieną nuo seno jauniesiems būdavo leidžiama susituokti, tik vestuves kelti būdavo nepriimta.

Ar jums žinomi yra šie, įdomūs faktai apie pempes:

- jos labai saugo savo teritoriją, nekenčia konkurentų ir drąsiai vaiko ne tik saviškius, bet ir kitų rūšių paukščius bei kitus gyvūnus, skelbdamos  apie pavojų jos dažnai rodo, kurioje vietoje tyko toji grėsmė - priskrenda arčiau ją gąsdinančiojo ir vartosi ore, nutūpusios nenuoramos dažniausiai slapstosi žolėje;

- pempė žiemoja Nilo deltoje, todėl ji minima net ir ankstyvojoje Egipto istorijoje;

- prieš dėdamos kiaušinius patelės nelinkusios dalytis patinu su kitomis patelėmis - atakuoja ir veja lauk kiekvieną kitą patelę, nes nori užtikrinti kad jų palikuoniais rūpintųsi abu tėvai;

- o Didžioji Britanija, Olandija ir Prancūzija  turi gilias tradicijas pirmųjų pempių kiaušinių paieškos, tačiau  šiuo metu kai kuriose šalyse tai yra draudžiama daryti.

Štai ir mes džiaugiamės, kad pasirodė šie ankstyvi, gražūs ir drąsūs paukščiai mūsų Nemuno deltos drėgnose pievose bei pelkėse.




Atgal


Sprendimas V studija | TVS