Naujienos

2021.06.01
Su Pasauline Meldinės nendrinukės diena!







Šiandien minima Pasaulinė Meldinės nendrinukės diena.

Todėl keliame vėliavą - ,,Aš saugau meldinę nendrinukę" bei norime priminti koks ypatingas šis paukštukas yra ne tik Nemuno deltos regioniniam parkui, bet ir visai Lietuvai.

Meldinė nendrinukė -  išskirtinis, labai retas paukštis, kuris yra Nemuno deltos regioninio parko simbolis. Ypatingomis savybėmis pasižymintis, ornitologų svajone vadinamas giesmininkas atspindi šios teritorijos svarbą paukščiams. Meldinė nendrinukė puošia ir Nemuno deltos regioninio parko emblemą. Šis paukštis įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą.

XX a. pr. ši rūšis buvo plačiai paplitusi Europoje nuo Prancūzijos iki Vakarų Sibiro, tačiau per praėjusį šimtmetį dėl daugumoje šalių vyraujančių ūkininkavimo kraštutinumų išnyko 95 proc. šios rūšies populiacijos.

Meldinės nendrinukės yra tikros buveinių specialistės. Jos peri išskirtinėse teritorijose – atvirose didelėse pelkėtose pievose, plačiuose viksvynuose, kur aptinkama ypatinga augalijos sudėtis, vabzdžiais turtinga gamtinė įvairovė.

Tokių vietų Europoje nėra daug. Jų ypač mažėja, kai žemapelkėse nustojama ūkininkauti ir jos pradeda užaugti nendrėmis, krūmynais, arba atvirkščiai – užliejamose pievose ūkininkaujama per daug intensyviai ir sunaikinami lizdai su jaunikliais.

Šiuo metu meldinė nendrinukė peri tik penkiose pasaulio valstybėse: Lenkijoje, Ukrainoje, Baltarusijoje, Vokietijoje ir Lietuvoje. Mūsų šalyje jos aptinkamos tik Kuršių marių pakrantėje, Nemuno deltoje ir Žuvinte.

Nemuno deltoje rasta perint daugelyje vietų: Minijos senvagėje, Sausgalvių pievose, Šyšos polderyje, Rusnės saloje, Sakučių pievose. Kitose vietose dėl įvairių veiksnių peri ne kiekvienais metais. Nemuno deltoje priskaičiuojama apie 50 patinų ir tai yra viena didžiausių perimviečių Lietuvoje. Manoma, kad visą Lietuvos populiaciją sudaro apie 316 patinų (2020 m. gamtininkų tyrimų duomenimis, kai 2017-2018 m. jų buvo tik apie 120).

             Šių paukščių gausėjimas gali būti siejamas su gerėjančia buveinių būkle, aktyvesniu ūkininkų dalyvavimu specialiose Kaimo plėtros programos priemonėse, sėkmingai atliktu meldinių nendrinukių perkėlimu (translokacija 2018-2019 m.) iš Baltarusijos į Lietuvą.



Atgal


Sprendimas V studija | TVS