Vilnius, 2025 gegužės 12 d. Augant NT kainoms, lietuviai vis daugiau dėmesio skiria esamų būstų atnaujinimui ir vidaus apdailai. Ekspertai pastebi, kad pastaraisiais metais kardinaliai pasikeitė ne tik interjero tendencijos, bet ir pats požiūris į gyvenamąją erdvę. Vidaus apdaila tampa ne tik estetikos, bet ir technologijų, sveikatos bei tvarumo klausimu.
Išmaniosios technologijos integruojamos jau statybų etape
„Matome aiškią tendenciją – išmaniosios namų technologijos nebėra tik papildomi prietaisai, jie tampa neatskiriama vidaus apdailos dalimi,” – teigia J. P., vidaus apdailos specialistas su 15 metų patirtimi. Jo teigimu, profesionalai dabar jau projektavimo etape numato vietas integruotoms technologijoms.
Lietuvoje populiarėja nematomos garso sistemos, įrengiamos sienose ir lubose, belaidžio įkrovimo paviršiai, integruoti į baldus, ir išmaniosios apšvietimo sistemos, kontroliuojančios ne tik šviesos intensyvumą, bet ir jos spektrą.
„Prieš kelerius metus klientai montavo išmaniąsias sistemas jau atlikus remontą, dabar vis dažniau gauname užklausų į apdailos darbų planą įtraukti tokių sistemų paruošimą,” – pabrėžia specialistas.
Biofiliška aplinka – daugiau nei tik interjero akcentas
Naujausiose vidaus apdailos tendencijose gamta užima ypatingą vietą. Augalai nebėra tik dekoracijos elementas – jie tampa funkcine erdvės dalimi, kuri pagerina mūsų gyvenimo kokybę.
„Projektuojame erdves, kuriose augalai ne tik puošia, bet ir funkcionuoja kaip natūralūs oro valytuvai, drėgmės reguliatoriai ir net garso izoliatoriai,” – teigia interjero architektė I. B.
Vilniuje ir Kaune vis dažniau pasitaiko užsakymų įrengti vertikalius sodus, integruotas laistymo sistemas ir specialias nišas su optimaliu apšvietimu augalams. Profesionalai pastebi, kad tokios erdvės pagerina gyventojų savijautą ir mažina streso lygį.
Energetinis efektyvumas pereina į naują lygį
Energijos kainų svyravimai privertė lietuvius daugiau dėmesio skirti energetiškai efektyviai vidaus apdailai. Naujausi tyrimai rodo, kad vidutinis Lietuvos namas praranda apie trečdalį šilumos per netinkamai izoliuotas sienas ir lubas.
„Dabar turime medžiagų, kurios ne tik izoliuoja, bet ir aktyviai dalyvauja šilumos valdyme,” – aiškina M. J., statybų inžinierius. Tarp tokių inovacijų – fazę keičiančios medžiagos, kurios akumuliuoja perteklinę šilumą dieną ir atiduoda ją nakties metu, specialūs infraraudonųjų spindulių atspindintys dažai ir naujos kartos vakuuminės izoliacinės plokštės.
Profesionalų teigimu, investicija į šiuos pažangius sprendimus atsiperka per 3-5 metus sumažėjusiomis šildymo sąskaitomis. „Mūsų klientai, kurie 2023 metais investavo į naujausias energetiškai efektyvias apdailos medžiagas, šiemet jau užfiksavo vidutiniškai 25-40% mažesnes išlaidas šildymui,” – pabrėžia specialistas.
Akustinio komforto revoliucija
Triukšmo problema tampa vis aktualesnė, ypač augant nuotolinio darbo tendencijai. Specialistai atkreipia dėmesį, kad vidaus apdaila gali drastiškai pakeisti gyvenamosios erdvės akustiką.
„Akustinis komfortas vis dažniau tampa klientų prioritetu, ypač gyvenantiems judriose miesto dalyse ar dirbantiems iš namų,” – teigia VAL vadovė R. M.
Tarp populiariausių sprendimų – mikroperfuotos lubos, kurios atrodo kaip įprastos, tačiau efektyviai sugeria garsą, akustiniai sienų paneliai, kurie kartu atlieka ir dekoratyvinę funkciją, bei modulinės pertvaros, leidžiančios kontroliuoti garso sklidimą atvirose erdvėse.
„Tyrimai rodo, kad tinkamai suprojektuota akustika gali pagerinti miego kokybę trečdaliu ir sumažinti koncentracijos praradimą dirbant namuose,” – paaiškina R. M.
Atsparumas laikui – nauja vertybė
Ekonominių svyravimų laikotarpiu lietuviai ieško ilgalaikių sprendimų. Naujausi vidaus apdailos projektai vis dažniau orientuojami į atsparumą laikui ir gebėjimą prisitaikyti prie kintančių poreikių.
„Modulinės sistemos, lengvai transformuojamos erdvės ir universalaus dizaino elementai – tai sprendimai, kurie padeda būstui išlikti funkcionaliam ir moderniam ilgą laiką,” – aiškina vidaus apdailos ekspertas T. P.
Įdomu tai, kad 70% namų savininkų, investavusių į profesionalią vidaus apdailą, nurodo, kad po 10 metų jų būstas reikalavo mažiau atnaujinimų nei vidutiniškai rinkoje. „NT agentai patvirtina, kad profesionaliai įrengti būstai ne tik greičiau parduodami, bet ir išlaiko aukštesnę rinkos vertę,” – priduria specialistas.
Specialistų patarimai būsto savininkams
Ekspertai rekomenduoja planuoti vidaus apdailą kaip vientisą ekosistemą, o ne kaip atskirus elementus. „Dažna klaida – kai savininkai planuoja kiekvieną kambarį atskirai, neatsižvelgdami į bendrą energetinį, akustinį ar net psichologinį namų vaizdą,” – pastebi T. P.
Specialistai taip pat pataria investuoti į profesionalių sprendimų kokybę, o ne į trumpalaikes tendencijas. „Geriau rinktis neutralius, bet kokybiškus pagrindus ir keisti nedidelius akcentus, nei kas kelerius metus iš esmės atnaujinti visą būstą,” – pataria interjero architektė I. B.
Šiuolaikinė vidaus apdaila – tai strateginis sprendimas, kuris stipriai veikia tiek ekonominę NT vertę, tiek gyventojų gyvenimo kokybę. Profesionalai vieningai sutaria, kad išmanus planavimas ir kokybiškos medžiagos – tai investicija, kuri atsiperka ne tik finansiškai, bet ir kasdienio komforto prasme.